اخبار

برگزاری جلسه هیأت امناء بنیاد مرکزی زائر امام رضا(علیه السلام)

By 25 خرداد 1399آذر 24ام, 1399No Comments

جلسه هیئت امناء بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) در حرم مطهر حضرت ثامن الحجج(ع) صبح روز چهارشنبه مورخ 25/4/99 با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی، تولیت آستان قدس رضوی، رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور، مدیرعامل و اعضای هیئت امنای این بنیاد مرکب از قائم مقام آستان قدس رضوی، معاون استاندار،شهردار مشهد، و جمعی از خیّرین با موضوع پیگیری در سرعت بخشی احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت برای اقشار کم برخوردار جامعه برگزار شد.
ایجاد هماهنگی و هم افزایی میان نهادهای امدادرسان و دستگاه‌های دخیل در امر زیارت، اتخاذ تدابیر برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام زائرسرای استان های مختلف در مشهد و لزوم فراهم آوردن شرایط اسکان مناسب برای زائران پاکستانی در اطراف حرم مطهر از جمله مباحثی بود که در این جلسه مطرح و پیرامون آنها تبادل نظر شد.
آیت الله سید احمد علم الهدی نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد در این جلسه با تشریح تاریخچه تشکیل بنیاد زائر امام رضا(ع) عنوان کرد: بنیاد مردم نهاد زائر امام رضا(ع) به منظور تحقق فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر احداث زائرسراهای استانی در مشهد مقدس برای استفاده زوّار کم درآمد و محرومین جامعه با هدف فراهم آوردن زمینه تشرف آسان اقشار کم بضاعت جامعه به حرم مطهر رضوی تاسیس شده است.
وی افزود: با هدف ایجاد شرایط اسکان مناسب و ارزان برای زائران کم درآمد حضرت رضا(ع) بنیاد زائرامام‌رضا(ع) در تمام استان های کشور با ریاست نمایندگان ولی فقیه هر استان تشکیل شد و پس ازطی مراحل اداری یک قطعه زمین رایگان و همچنین پروانه ساخت رایگان در شهر مشهد به هر استان داده شد تا خود برای محرومان آن استان زائرسرا احداث کنند.
آیت ا… علم الهدای عنوان کردند: این زائرسراها متعلق به اقشار کم برخوردار است بنابراین سند آنها وقف زائران کم برخوردار خواهد شد.
آیت ا… علم الهدی افزودند:
با توجه به اینکه برخی از استانها نتوانسته‌اند نسبت به جلب مشارکت مردمی برای احداث بنا اقدام نمایند لذا در حال مذاکره برای مشارکت بنیاد مستضعفان به جهت اجرای این پروژه‌ها هستیم.
در ادامه گزارشی از پیشرفت فیزیکی زائرسراها و زائرسراهای بهره‌برداری شده و همچنین حسینیه زائرسراها و مشکلات آن ها و همچنین پیگیری‌های انجام شده در رابطه با تأسیس بنیاد زائر پاکستانیها برای ایجاد زائرسرا برای زائرین پاکستانی توسط مدیرعامل بنیاد مرکزی زائر امام رضا(ع) ارائه و دیگر اعضاء نیز نظرات خود را در رابطه با مسائل جاری بنیاد اعلام نمودند.
در ادامه جلسه حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری نیز ضمن اعلام آمادگی جهت هر گونه همکاری و حتی المقدور شرکت در جلسات هیأت امناء اعلام نمودند که نماینده‌ای را جهت پیگیری مذاکره با نمایندگان ولی فقیه در استانها و پیگیری موضوع معرفی خواهند نمود.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین مروی در این جلسه با بیان اینکه فراهم آوردن اسکان ارزان قیمت برای زائران کم‌بضاعت از دغدغه‌های جدی آستان قدس رضوی است، اظهار کرد: اگرچه با احداث زائر شهر و زائر‌سرای رضوی تلاش کردیم بخشی از نیاز اسکان ارزان قیمت را مرتفع سازیم اما هنوز مشهد تا شرایط ایده‌آل برای اسکان زائران فاصله بسیاری دارد.
وی با تاکید بر اینکه آستان قدس رضوی به میزان توان و مقدورات برای فراهم آوردن شرایط اسکان ارزان و‌ مناسب برای زائران، با نهادهای ذی‌ربط همکاری خواهد کرد، ابراز کرد: هم اکنون طرح های مختلفی را برای فراهم آوردن شرایط اسکان مناسب و ارزان زائران در دست بررسی داریم.
تولیت آستان قدس رضوی همچنین از دستگاه‌های اجرایی مرتبط با امر زیارت خواست از حداکثر ظرفیت خود برای رفع مشکلات اسکان زائران در مشهد مقدس استفاده کنند.
وی همچنین بر ضرورت تکمیل پروژه‌های نیمه تمام زائرسرای های استانی در مشهد تاکید کرد.

Leave a Reply