طرح خشت‌های آسمانی، زائرسراهای ارزان قیمت

تاکید حضرت آیت الله علم الهدی رئیس هئیت امنائ بنیاد مرکزی زائر امام رضا علیه اسلام در خصوص زائر سراهای ارزان قیمت

Previous Next

گزیده ای از گفتگوی روزنامه شهر آرا با نماینده معزز ولی فقیه و امام جمعه مشهد مقدس    :

به گزارش شهر آرا درگفت وگوی یک ساعته با آیت الله علم الهدی موضوعات مختلفی از جمله ضرورت رفع مشکلات حاشیه شهر، دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص رفع بسیاری از مشکلات شهر، زائر سراهای ارزان قیمت  و حمایت از عملکرد شهردار و اعضای شورای شهر مشهد مطرح شد که بخشی از این گزارش به شرح ذیل می باشد :
شهر مشهد در چند سال اخیر رشد بسیاری داشته است. بعد از فرمایش مقام معظم رهبری و به همت حضرت‌عالی، در زمینه حاشیه شهر اقداماتی در حال انجام است. چه برنامه هایی برای رفع مشکلات حاشیه‌های شهر اولویت دارد؟
از ابتدا دو اشتباه درباره حاشیه شهر اتفاق افتاد که متأسفانه این مشکلات را ایجاد کرد. اشتباه اول این بود که مسئولان در آن زمان، خیلی به موضوع حاشیه شهر اهمیت ندادند. موضوع دیگر سیل جمعیتی بود که روانه مشهد شد. مشهد شهری است که توسعه شهری آن نسبت به تمام شهرهای ایران حتی خود تهران بیشتر است. قبل از پیروزی انقلاب فلکه پارک دروازه شهر بود، همان وقتی که در بولوار ملک‌آباد تعداد انگشت‌شماری منزل مسکونی بود. می‌توان گفت شهر نسبت به گذشته حداقل ١٠ برابر توسعه یافته است و بدتر از توسعه شهری، توسعه اقتصادی بوده است. در گذشته بازارهای بسیار اندکی در مشهد مشغول به فعالیت بودند اما برای مثال امروز فقط در بولوار معلم حداقل پنج برابر بازار رضا فروشگاه و مغازه وجود دارد. این توسعه صنفی مشهد شاید ۵٠ برابر بیشتر از توسعه سایر شهرهاست.

 در این میان یک حرکت فرهنگی به دستور مقام معظم رهبری و در قالب ستاد ساماندهی فرهنگی آغاز شد و جریان‌های فرهنگی با هم هماهنگ شدند. یکی از آثار این حرکت مسئله عمران و آبادانی شهر در این مناطق بود که آقای شهردار چند روز پیش هم فرمودند که دیگر کسی اسم حاشیه شهر را به کار نبرد زیرا آنجا اکنون شهر است و حاشیه نیست و تعبیر به حاشیه هم درست نیست و موضوع درستی نیز از سوی ایشان مطرح شده است. این نظر خود آقای شهردار بود. اثر دیگر در حوزه مسائل امنیتی بود که برخی از اعضای شورای عالی امنیت ملی که به مشهد آمدند به ما اعلام کردند که طرح‌های مختلف درباره مسائل حاشیه شهر داشتیم ولی به این نتیجه رسیدیم که مدخل و معبر ما برای برقراری امنیت در حاشیه شهر، فقط مسائل فرهنگی است که شما انجام داده‌اید. در سایه همین مسائل فرهنگی چند اقدام امنیتی انجام و خوشبختانه امنیت در این مناطق برقرار شد. الحمدلله اکنون امنیت در این مناطق برقرار و شرایط شهرزیستی در آنجا فراهم شده است. مسئله ساماندهی فرهنگی حاشیه شهر برای ما یک کار مقطعی نیست زیرا مقام معظم رهبری دستور دادند تا زمان مشخصی این ستاد فعالیت کند اما بعد از آن مسئله حاشیه شهر از نظر فرهنگی، عمرانی و امنیتی باید به مدیران و مسئولان شهری واگذار شود. ما ان‌شاءا... تا وقتی این جاده هموار شود، ادامه می‌دهیم اما پس از آن، همانطور که قدم اول را خود آقای شهردار برداشتند و گفتند که این مناطق حاشیه شهر نیست، امکانات شهری را نیز شهرداری فراهم می‌کنند و این امر جهش ارزشمندی در جهت حل مشکل حاشیه شهرمشهد است.

خواهشمندیم نظرتان را در خصوص اعضای پنجمین دوره شورای شهر و شهردار جدید شهر بفرمایید?
مسئله شورای شهر یک جریانی است که بخشی از کارگزاری نظام است. بر حسب قوانین کشور، آقایان صلاحیت‌ها را تأیید کردند و مردم در انتخابات به شورای شهررأی دادند.

شورای شهر شورای منتخب مردم است و تا اینجا هم که فعالیت کرده‌اند، حرکتی خلاف و ضد ارزشی از شورای شهر ندیده‌ایم. برخی خانم‌ها و آقایان در گوشه و کنار مسائلی را مطرح می‌کنند اما در مجموع انضباط شورای شهر مسئله قابل قبول و قابل توجه است و منتخب مردم
هم هستند. بسیاری از اعضای شورای شهر مشهد را ایثارگران دفاع مقدس تشکیل می دهند و این موضوع دیگر مزیت شورای پنجم است.

شهردار یک مشهدی با تعصب و مدیری با تجربه است
آقای تقی‌زاده نیز امتیازات بسیار زیادی دارد، یکی اینکه ایشان یک مشهدی با تعصب است و به قولی «کس نخارد پشت من، جز ناخن انگشت من». ایشان مدتی معاون شهردار تهران در یک شرایط بحرانی بود و مرد باتجربه‌ای در مدیریت شهری است و تاکنون نیز مسیری که در مدیریت شهری مشهد پیش برده، مسیر مناسبی بوده است. خود ایشان نیز فردی ارزشی،تصمیم گیر و از خانواده متدینی است. ایشان نوه یک روحانی مجاهد در زمان رضاخان بوده است. شاید خود آقای تقی‌زاده هم خبر نداشته باشد که من پدربزرگ ایشان را می‌شناسم. پدربزرگ ایشان روحانی با صلابتی بوده است. امیدواریم که این سابقه دینی ایشان و وابستگی ایشان به روحانیت مؤثر باشد.

اعضای شورای شهر مشهد و شهردار خادمان امام رضا(ع) هستند
امیدواریم شهردار و شورای شهر در آینده خدمات مبتکرانه‌‌ای در شهر ارائه دهند و با اخلاصی که به امام رضا(ع) دارند، در شهر خدمت کنند. اعضای شورای شهر و هم شهردار مشهد باید به این نکته توجه داشته باشند که قبل از اینکه خادم مردم و مدیر شهری باشند، خادم امام رضا(ع) هستند. مشهد شهر امام رضا(ع) و خانه ایشان است. هویت این شهر هم متعلق به امام رضا(ع) می باشد. بر همین اساس امیدواریم خدمات آن‌ها شایسته امام هشتم باشد.
 حساسیت مقام معظم رهبری به شهر مشهد بسیار زیاد است وظیفه ما این است که هر جریانی که کارگزار این نظام است، ما نیز خادم آن جریان باشیم. بنده نیز با کمال افتخار، خادم جریان خدمتگزاری هستم که در راستای منویات مقام معظم رهبری مدیریت شهری را بر عهده دارد. مقام معظم رهبری به شهر مشهد حساسیت بسیار زیادی دارند.گاهی ایشان که به مشهد مشرف می شوند و به خیابانی می‌روند، اشکالات این خیابان را بیان می‌کنند. برای مثال زمانی ایشان به مشهد تشریف آوردند و از خیابانی عبور کردند که گویا بولوار فکوری بود و به بنده فرمودند: «بولواری را رفتم که یک مسجد در آن نبود .چرا باید این‌چنین باشد؟» ما همان زمان با شهردار و اعضای شورای شهر مسئله را مطرح کردیم که نهضت مسجدسازی راه افتاد. زمانی حضرت آقا از کوهسنگی عبور کردند و دیدند که پشت آن ساختمانی احداث می‌شود و استاندار را که آقای رشیدیان بود، احضار کردند و فرمودند که تمام این ساختمان‌ها از بین برود زیرا این ارتفاعات متعلق به مردم است و باید به عنوان ارتفاعات محفوظ شود. این دستورات مقام معظم رهبری برای هیچ شهری حتی برای تهران نیست.
ایشان به اعتبار اینکه خودشان مشهدی هستند، درباره مشهد نظر دارند و حتی درباره کوچک‌ترین مسائل نیز منویاتی دارند. امیدواریم اعضای شورای شهر و مدیریت شهری در اجرای منویات مقام معظم رهبری موفق باشند. ما نیز پشت جبهه دعاگو هستیم. بارها به شهردار و اعضای شورای شهر نیز گفته‌ایم که اگر کمکی از ما بربیاید، در خدمت هستیم.
آیا از روند احداث زائرسراهای ارزان‌قیمت که حضرت‌عالی نیز پیگیر بودید و مقام معظم رهبری نیز در این زمینه تأکید داشتند، رضایت دارید؟
مقام معظم رهبری چند بار فرمودند که در مشهد زائرسرای ارزان‌قیمت احداث شود و به سه استاندار دستور دادند اما هیچ یک عمل نکردند. البته آقای رشیدیان نبود و استانداران قبل از ایشان بودند. بنده آن زمان نماینده ولی فقیه نبودم و خیلی نمی‌توانستم در این زمینه دخالت کنم. اما اینکه دیدم فرمان آقا روی زمین مانده است، ناراحت شدم و در نماز جمعه گفتم که مقام معظم رهبری دستوری دادند و بر زمین مانده است. طرحی به نام «خشت‌های آسمانی» پیشنهاد دادیم که البته قبل از آن، برای بازسازی گنبد امام جواد(ع) و امام موسی کاظم(ع) بود و گفتیم طلای این دو گنبد باید از مشهد تهیه شود و طوری شد که نه تنها این دو گنبد از طلا شد، بلکه درهای حرم مطهر و ایوان موسی بن جعفر(ع) نیز از طلا ساخته شد. با توجه به این تجربه موفق تصمیم براین شد که در خصوص ساخت زائرسرای ارزان قیمت به صورت جدی ورود کنیم. مدیریت شهری قبل پیشنهادی داد که شهرداری به جای اینکه برای احداث این زائرسراها از مردم پول بگیرد، زمین و پروانه بدهد و از مشاوران شهرداری نیز کمک بگیرد و هر استانی وارد شود و برای همان استان، این زائرسراها را احداث کند.
همراهی مدیریت شهری برای حل برخی از مشکلات زائرسراها ضروری است
بلافاصله نمایندگان ولی فقیه در تمام استان‌های کشور در مشهد جمع شدند و تولیت این کار را نیز به آقای تقوی سپردیم که ایشان رئیس نهاد سیاست‌گذاری ائمه جمعه بود و کار هم انجام شد و به فاصله کمتر از یک سال بخشی از این زائرسراها احداث شد. فقط زحمتی که اکنون برای شهردار و مدیریت شهری باقی می‌ماند، این است که اگر خرده‌ کارهای این زائرسراها باقی مانده، شهرداری همراهی کند تا مشکلات اجرایی و اداری آن‌ها برطرف شود. آنچه ما اکنون گرفتار آن هستیم، مسئله زائرسرای استان خراسان است. می‌گویند کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد و اکنون سرنوشت زائرسرای استان خودمان هم همینطور است. مردم از شهرستان‌های استان به مشهد می‌آیند و جایی برای استقرار ندارند. احداث زائرسرای ارزان‌قیمت استان خراسان رضوی در مشهد پیشنهاد مهندس واحدی، معاون هماهنگی امور زائران استانداری، بود و قرار شد ایشان کار را به دست بگیرند و پیگیری کنند. صحبت شده بود که زمینی را اختصاص دهند که نمی‌دانم کار به کجا رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید