طرح خشت‌های آسمانی، زائرسراهای ارزان قیمت

اختصاص500 تا يك هزار متر مربع زمين رايگان جهت ساخت زائرسراهاي استاني

شهردار منطقه ثامن خبر داد:

اختصاص500 تا يك هزار متر مربع زمين رايگان جهت ساخت زائرسراهاي استاني

شهردار منطقه ثامن از اختصاص500تا يك هزار متر مربع زمين رايگان جهت ساخت زائرسرا هاي استاني خبر داد.

 

به گزارش ستاد خبری بنیاد زائر امام رضا(ع)‎‏؛ مهندس محسن برزویی شهردار منطقه ثامن مشهد در گردهمایی نمایندگان ولی فقیه، شهرداران و روسای شورای شهر مراکز استان های کشور گفت: از 30 هزار تخت پيش بيني شده در محدوده ثامن جهت زائران كم برخوردار5 هزار تخت به عنوان پروژه پیشاهنگ در دست اجراست.

بزرویی افزود: برخی از استان ها همچون قزوین، سیستان و بلوچستان و اهواز در اجرای اين طرح پیشگام شدند، همچنین حجت الاسلام قرائتی برای ائمه جماعت روستاها و فعالان عرصه نماز، زمینی را در نظر گرفته اند. 

وي بهسازی و نوسازی حسینه ها را از دیگر بخش های این طرح دانست و خاطرنشان کرد: حسینیه هایی که آمادگی نوسازی حسینیه و زائرسرا را داشته باشند می توانند از تسهیلات پروانه و تراکم رایگان در توسعه طبقات استفاده نمایند.

شهردار ثامن تشکیل بنیاد زائر را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: اعضای هئیت امنا 15 نفر هستند که 4 نفر اعضای حقوقی شامل استاندار، شهردار و رییس شورای شهر و نماینده ولی فقیه استان  و 11 نفر اعضای حقیقی شامل نخبگان فرهنگی و خیرین می باشند.

وی افزود: در سایر استان ها هم بنیاد زائرامام رضا(ع) با همین ساختار و اساسنامه باید تشکیل شود، مدت زمان ساخت زائرسراها حداکثر دو سال است و باید در برنامه ها به این زمان بندی توجه شود.

برزویی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه مشترک با نمایندگان مراکز استان های کشور گفت: بنیاد زائر امام رضا(ع) در هر استانی ظرف مدت حداکثر سه ماه تشکیل شود و پس از افتتاح حساب جمع آوری کمک های مردمی، بنابر برنامه ای مشخص، زمین زائرسراها ارزان قیمت در اختیار استان ها قرار گیرد.

وی یادآور شد: طبق برنامه متراژ زمین قابل واگذاری به استانها بین 500 تا یک هزار متر مربع به صورت رایگان است و هزینه مازاد بر آن را خود استان ها متقبل مي شوند.

پیشرفت 52 درصدی طرح نوسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی

 

شهردار ثامن بافت فرسوده حريم حرم در محدوده 360 هکتاری قرار دارد و تحصیل اراضی کاری بسیار دشوار است، مثلا پلاک 7 متری با چندین ورثه وجود داشت که همین ریزداندگی بافت، وضعیت نابسامانی را به وجود آورده بود.

او با ارایه پیشینه طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت رضا(ع) خاطرنشان کرد: این طرح از آبانماه سال 77 شروع شد زمانیکه مرحوم کازرونی، وزیر وقت مسکن و شهرسازی نامه ای را برای مقام معظم رهبری نوشت که پاسخ ایشان چنین بود؛ هر اقدامی برای آسایش و رفاه زائران بجاست و اجر و ثواب اخروی دارد.

به گفته وی در این طرح 8 باغراه برای دسترسی زائران به حریم قدسی در نظر گرفته شده است و برآورد اعتباری اجرای طرح بازسازی بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی 16 هزار میلیارد تومان است و این طرح تا کنون 52 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

وی با بیان اینکه حدود 70 درصد تحصیل اراضی انجام شده است، خاطرنشان کرد: در محدوده طرح  13 هزار پلاک وجود دارد که 6 هزار و 200 پلاک خریداری شده و 4 هزار پلاک دیگر باید خریداری خواهد شد.

برزویی افزود: برای اولین بار 13 کیلومتر تونل ایجادشده که 4 کیلومتر پیشرفت فیزیکی داشته است، از مجموع پروژه های اجرایی در بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی 182 پروژه در حال اقدام است که بیشتر دستگاه های دولتی و شبه دولتی در آن مشارکت دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید