طرح خشت‌های آسمانی، زائرسراهای ارزان قیمت

بنیاد زائر یک تشکیلات کشوری است و نه مشهدی

آیت الله علم الهدی:

بنیاد زائر یک تشکیلات کشوری است و نه مشهدی

امام جمعه مشهد با بیان اینکه بنیاد زائر امام رضا (ع) یک تشکیلات کشوری است و نه مشهدی گفت: چنین تشکیلاتی باید در سراسر کشور باشد و در هر استان، یک بنیاد زائر وجود داشته باشد.

 

به گزارش ستاد خبری بنیاد زائر امام رضا(ع)؛ آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد در گردهمایی نمایندگان ولی فقیه، شهرداران و روسای شورای شهر مراکز استان های کشور تاکید کرد: مسوولیت  تشکیل امور بنیاد زائر امام رضا(ع) در مراکز استانها به نمایندگان ولی فقیه در آن استان، واگذار می شود و آنان محور این برنامه در استان ها هستند.

وي افزود: طبق اساسنامه، این زائرسراها برای فقرا و افراد کم بضاعت در نظر گرفته شده و استان ها بایستی نهادی، تحت عنوان بنیاد زائر تشکیل دهند و شهرداری مشهد مکلف است که در حوزه اختیارات و اعتباراتش تمام مساعدت ها از صدور پروانه رایگان ، تراکم رایگان و...  را به آنها داشته باشد.

وی با استناد به فرمایش پیامبر (ص) در خصوص حریم رضوی به درخواست برخی استان ها به واگذاری زمین در نزدیک ترین محل به حرم مطهر اشاره کرد و با تلطیف فضای جلسه گفت: به استناد فرمایش پیامبر(ص)، حریم رضوی بین الجبلین است یعنی از کوه های بینالود تا هزار مسجد و هر جا در این فاصله، زائرسرا ساخته شود در حریم رضوی قرار دارد البته تلاش بر این است که نزدیک ترین محل برای ساخت زائرسراهای ارزان قیمت تامین شود.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه در احادیث معتبره به اندازه ای که به زیارت حضرت رضا توصیه شده به زیارت هیچ معصومی توصیه نشده است، اظهار داشت: شاید نظر بر این بوده که با طرح عنوان زیارت حضرت رضا این نقطه، این سرزمین، کانون توجه شیعه و تمرکز دلدادگان اهل بیت (ع) قرار گیرد.

وی افزود: پیش بینی معصومین (ع) این بوده که روزی حرم پیامبر(ص) و مسجد الحرام در میان جریان های انحرافی قرار گرفته و از مرکزیت معنوی خارج می شود بنابراین این وظیفه ماست که اهتمام خود را برای خدمت رسانی به زائران علی بن موسی الرضا (ع) به کار بندیم.

علم الهدی با اشاره به تاکیدات رهبری مبنی بر اسکان زائران کم برخوردار در مراکز نزدیک به حرم مطهر رضوی خاطرنشان کرد: زائران مستضعف بیشتر مورد توجه و عنایت حضرت رضا (ع) هستند.

وي گفت: مخاطب تاکیدات مکرر رهبری، مسوولان دولتی هستند که با وجود وعده هایی که می دهند، به آنها عمل نمی کنند. چند استاندار به این شهر آمدند ورفتند اما کاری نکردند. در مسئله اعتبارات کم می آوردند. دولت آن اعتباری که بنا بود به آقای صلاحی استاندار پیشین استان برای این طرح بدهد را تامین نکرد.

خطیب نماز جمعه مشهد، دلیل تاخیر در اجرای طرح ها را ماجرای وابستگی به اعتبارات دولتی دانست و افزود: این طرح بناست با کمک های مردمی شکل گیرد. مثلا بازسازی گنبد موسی بن الجعفر (ع) و امام جواد (ع) با مساعدت مشهدی ها انجام شد، ستاد بازسازی اعلام کرده بود که مردم خشت طلا برای این دو گنبد بخرند، یکبار در نماز جمعه این موضوع را مطرح کردم و ظرف دو هفته تمام بودجه این گنبدها فراهم شد حتی با مازاد کمک های مردمی، درهای حرم مطهر موسی بن الجعفر (ع) و امام جواد(ع) را ساختند.

وي یادآور شد: طرح خشت های آسمانی هم در نماز جمعه گفته شد و مورد استقبال قرار گرفت، به همین دلیل برای مشارکت متمرکز و تداوم این حرکت، بنیاد زائر تاسیس شد، باید برای اجرای این طرح، نظر مردم را برای مشارکت در این کار خیر جاودانه جلب کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید